5 zásad pro zdravou oční hygienu

Zrak představuje zásadní smyslový orgán, jenž nám umožňuje ocenit krásy přírody i umění a zvládat většinu každodenních úkonů. Je proto na místě věnovat očím náležitou péči, a to zvláště v dnešní době, kdy je namáháme víc než dřív zíráním do počítačů, tabletů a smartphonů. V tomto příspěvku si proto připomeneme 5 pravidel oční hygieny – pravidelnými kontrolami počínaje a zdravou životosprávou konče. 

5 zasad pro zdravou ocni hygienu
  1. Preventivní prohlídku potřebují i oči

    Minimem je vyšetření zraku praktickým lékařem jednou ročně v rámci preventivních prohlídek. Samostatnou kapitolu tvoří kontroly u profesionálních řidičů, ale i všech řidičů starších 65 let, u nichž zhoršený zrak může ohrožovat lidské životy.

    A protože s věkem stoupá riziko vzniku zeleného zákalu (glaukom) a jiných patologií, od 40 let a víc se doporučují pravidelnější kontroly.

  2. Na pláž či sjezdovku ve slunečních brýlích

    Jak opalovací krém, tak sluneční brýle s dostatečnou UV filtrací patří do povinné výbavy na pláž, koupaliště, (cyklo)výlet i lyžování. Podobně jako kůži, také rohovku očí si můžeme při pobytu na slunci popálit – zvláště při očním kontaktu s reflexním povrchem jako voda, sníh nebo písek. Bez kvalitních slunečních brýlí (ideálně s UV ochranou 400) si koledujeme o bolesti, pálení, zarudnutí očí, v horších případech trvalé poškození zraku.

    Dobrá zpráva je, že i klasické dioptrické brýle lze dnes vybavit UV filtrem a sklíčka v potřebné míře zatmavit – s výběrem slunečních i dioptrických brýlí vám ochotně poradíme!

  3. Práci na počítači střídejte s oční jógou

    Nejen záda a ruce, ale i oči potřebují při delším zírání na obrazovku pravidelné protažení. Dobrým návykem je dát si pravidelně „3 x dvacet“ – tj. po každých 20 minutách práce zaměřit zrak po dobu 20 sekund na předmět vzdálený 20 stop (6 metrů) od nás. 

    Při koukání do mobilu, počítače a na televizi navíc zapomínáme mrkat, což má za následek vysychání očí. Pravidelným „promrkáním“ jim dodáme potřebný odpočinek a vláhu.

  4. Také oči chtějí na čerstvý vzduch

    Plíce, srdce i oči potřebují dostatečný přísun vzduchu, který je pro ně jediný zdroj kyslíku. A přestože díky zákazu kouření v restauracích již oči tolik netrpí, spousta Čechů žije či pracuje v málo větraných prostorách, jež očím neprospívají. Je-li to možné, pravidelně větrejte a odskočte si na čerstvý vzduch.

  5. Mrkev jako prevence, ryby proti suchým očím

    Správná životospráva a zdravý jídelníček příznivě ovlivňují náš organismus – oči nevyjímaje. Legendární mrkev sice špatný zrak nespasí, nicméně jako bohatý zdroj betakarotenu podporuje vznik vitaminu A, který vyživuje sítnici.

Potíže s vysycháním očí může zmírnit strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny. Proto se doporučuje zařadit do jídelníčku ryby či lněná semínka.

Mezi další očím prospěšné potraviny bývají řazeny ořechy, semínka, citrusové plody, špenát, ale i vejce coby zdroj luteinu a zeaxantinu, které pomáhají předcházet vzniku očních onemocnění. Pro zdravý zrak bychom se také měli vyhnout alkoholu a cigaretám.