Jak správně pečovat o brýle

Nákup kvalitních dioptrických i slunečních brýlí představuje nemalou investici, a proto se vyplatí, i doslova, dopřát jim dostatečnou péči. Pokud patříte k těm, kdo čistí brýle o košili a pokládají je, kam je libo, rozhodně pokračujte ve čtení. Následující praktické tipy však přijdou vhod každému majiteli brýlí.

Jak spravne pecovat o bryle

Jak správně čistit brýle a čemu se vyhnout

Zapomeňte na nasliněná trička, papírové kapesníky, ručníky nebo přípravky na čištění skla. Tyto a podobné materiály brýle a čočky akorát poškrábou a poničí.

Nejlepším řešením jsou speciální hadříky z mikrovlákna v kombinaci s čisticím sprejem na optiku. Před jejich aplikací můžete brýle omýt proudem vlažné, nikoli horké vody – brýle nikdy nečistěte nasucho. Při čištění nezapomeňte na obroučky, nosní opěrky a stranice.

Pro minimální údržbu doporučujeme brýle alespoň 1x denně opláchnout, čímž je zbavíme mastnoty a nečistot.

Nepoužívané brýle patří do pouzdra

Skladování brýlí po kapsách, kabelkách a na stolech typicky vede ke škrábancům, odřeninám, zlomeným stranicím či kloubům. Nejspolehlivějším způsobem, jak se vyhnout drahým opravám a nákupům, je uchovávat brýle v pouzdře k tomu určeném. Čím dříve si tento návyk osvojíte, tím delší život svým brýlím dopřejete.

Jestliže brýle potřebujete odložit na stůl, nikdy je nepokládejte přední stranou čoček dolů.

Jedna ruka nestačí

Dalším běžným nešvarem je sundávání a nasazování brýlí jednou rukou. Tímto však dochází k většímu namáhání stranic, uvolňování šroubků, a ve finále ke zlomení komponentů. Brýlím svědčí rozhodně více manipulace oběma rukama nebo držení za jejich střed.

Vyhněte se extrémním teplotám

Brýle, přesněji povrchová úprava čoček, nemají rády horko. Mezi časté příčiny nenávratného poškození čoček patří vystavení příliš vysokým teplotám, tj. nad cca 50 stupňů. Obezřetní tudíž musíme být např. během vaření, rozdělávání ohně, návštěv sauny nebo rozpálené pláže. Pokud se ani v těchto situacích bez brýlí neobejdete, zkuste je používat jen po nezbytně dlouhou dobu.

Na domácí servis brýlí raději opatrně

Čas od času je nutné brýlím dopřát generálku v podobě utažení nebo promazání šroubků atd. Tento úkon zvládne řada lidí svépomocí, za asistence malého šroubováku, popřípadě lupy. Veškeré další úpravy, včetně seřízení nebo výměny šroubků, však raději svěřte do rukou profesionálních optiků.

S dotazy a přáními ohledně údržby a servisu se neváhejte obrátit i na naše specializované pracovníky!